Cafenea 10

Posteaza un subiect nou   Acest subiect este blocat, nu se pot edita mesaje sau crea raspunsuri

Pagina 5 din 43 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24 ... 43  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cafenea 10

Mesaj Scris de popescu radu la data de Dum Apr 17, 2011 8:27 pm

cu scuzele de rigoare urez si eu tuturor celor care poarta nume de floare
LA MULTI ANI!
ieri pc-ul meu nu a vrut sa faca serviciu si de aceea inca odata ,scuze!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

popescu radu

Avertismente :  Mesaje : 1570

Sus In jos

Mesaj Scris de lucia55 la data de Dum Apr 17, 2011 8:33 pm

flori.... si va salut angi ,vali ,radu si pe toti care astazi o sa poposeasca in micuta cafenea...
o saptamana cu multe realizari pe plan profesional si spiritual... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

lucia55

Avertismente :  Mesaje : 5235

Sus In jos

Mesaj Scris de popescu radu la data de Dum Apr 17, 2011 8:52 pm

lucia55 a scris:flori.... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] si va salut angi ,vali ,radu si pe toti care astazi o sa poposeasca in micuta cafenea... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
o saptamana cu multe realizari pe plan profesional si spiritual... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
LUCIA,sarut mana si numai clipe fericite[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

popescu radu

Sus In jos

Mesaj Scris de Angel la data de Dum Apr 17, 2011 10:12 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Buna dimineata lumeeee [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] .....Vrea cineva sa bage o sedinta in locul meu? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] ....fetele si baietii sa aveti spor la pregatirile din saptamana aceasta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Angel

Avertismente :  Mesaje : 6497

Sus In jos

Mesaj Scris de popescu radu la data de Dum Apr 17, 2011 10:33 pm

Angel a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Buna dimineata lumeeee [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] .....Vrea cineva sa bage o sedinta in locul meu? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] ....fetele si baietii sa aveti spor la pregatirile din saptamana aceasta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
sarut mana si o zi frumoasa[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

popescu radu

Sus In jos

Autorul acestui mesaj a fost eliminat din forum. - Afisati mesajul

Mesaj Scris de snowflake la data de Lun Apr 18, 2011 12:10 am

Flory_fufu a scris:Incepe.........Saptamana Patimilor!!!!!!!!
Va doresc sa o aveti cat mai buna!!!!!!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] buna ziua, tuturor!la mine a inceput de vineri, cand n-a mai mers internetul, abia azi a sosit si pe strada mea

snowflake

Avertismente :  Mesaje : 4863

Sus In jos

Mesaj Scris de Aragorn la data de Lun Apr 18, 2011 12:38 am

fetelor .... sa aveti spor in toate

Aragorn

Avertismente :  Mesaje : 13625

http://spiruharet-mv.forumulmeu.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de popescu radu la data de Lun Apr 18, 2011 12:39 am

sarut mana,Snow!o zi deosebita

popescu radu

Sus In jos

Mesaj Scris de snowflake la data de Lun Apr 18, 2011 12:40 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

snowflake

Sus In jos

Mesaj Scris de snowflake la data de Lun Apr 18, 2011 12:41 am

popescu radu a scris:sarut mana,Snow!o zi deosebita
lol! multumesc radu! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

snowflake

Sus In jos

Mesaj Scris de snowflake la data de Lun Apr 18, 2011 12:44 am

Aragorn a scris: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] fetelor .... sa aveti spor in toate [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] asa sper,azi verific trim.1, maine merg pe la casa de asig de sanatate, joi bancile, dar miercuri, vineri vreau sa fiu libera( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] )

snowflake

Sus In jos

Mesaj Scris de Angel la data de Lun Apr 18, 2011 1:02 am

Flory_fufu a scris: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] daca faci tu 2 banci in locul meu azi,ma bag!!!!!!! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

affraid sa le construiesc?? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Angel

Sus In jos

Mesaj Scris de Angel la data de Lun Apr 18, 2011 1:04 am

snowflake a scris: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] buna ziua, tuturor!la mine a inceput de vineri, cand n-a mai mers internetul, abia azi a sosit si pe strada mea

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] ...e bine ...tu scapi mai repede....Bine ai revenit Snow! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Angel

Sus In jos

Mesaj Scris de popescu radu la data de Lun Apr 18, 2011 3:12 am

pauza de...........[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

popescu radu

Sus In jos

Mesaj Scris de Angel la data de Lun Apr 18, 2011 8:15 am

Flory_fufu a scris:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] nuuuuuuuuuuu!!!!!!!! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] sa fugi cu banii!!!!!!! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] pai trebuia sa spui de la inceput asa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]..... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] dar de ce doua???....i-a lovit si p-astia criza [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] .....cam tarziu dom'le, cam tarziu....noi tocmai ce iesiram [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Angel

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_sorina la data de Lun Apr 18, 2011 9:29 am

Buna seara! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

vlad_sorina

Avertismente :  Mesaje : 340

Sus In jos

Mesaj Scris de popescu radu la data de Lun Apr 18, 2011 9:46 am

Ouale rosii de Paste

Un alt simbol al Sfintei Sarbatori Pascale este reprezentat de ouale rosii. Bucurie pentru adulti, dar mai ales pentru copii, de Paste,
toate ouale din casele oamenilor capata o alta culoare. Fie ca sunt
vopsite in mod natural cu foi de ceapa si cu frunze lipite pentru
diverse forme, fie ca se folosesc vopselele multicolore gasite in orice
magazin, ouale rosii se vor gasi de sarbatori pe orice masa si vor da un plus de culoare acestor zile.

Alaturi de pasca, friptura de miel si
cozonaci, ouale reusesc sa imbogateasca masa de sarbatori, iar zilele de
dupa Inviere incep cu ciocnitul oualor.

oua de Paste

De regula, ouale de Paste
simbolizeaza buna dispozitie, bunavestire, regenerarea vietii, dar si
durerea sacrificiului si sangele Mantuitorului nostru. Sunt foarte multe
legende legate de ouale rosii. De la ouale puse in fata crucii lui
Iisus, oua care au fost stropite de sangele acestuia,
pana la cele cu care unii crestini se spala dimineata (acestea sunt puse
intr-un bol si pret de cateva zile, inlocuiesc sapunul). Iar cea mai
importanta legatura a oulalor cu aceasta sarbatoare sta in bucuria cu care poti spune, atunci cand le ciocnesti:

Christos a inviat!
Adevarat a inviat!

In perioada Pastelui si pana la Rusalii,
portile Raiului sunt deschise, iar mortii din iad sunt si ei lasati sa
se odihneasca. Familiile care pastreaza vechiile traditii pun ouale
langa icoane sau in hrana vitelor sau le impart pentru pomenirea celor
morti. Tot ouale rosii ii aduna si pe cei vii.
Totodata, arta decorarii oualor reprezinta atat un simbol etnic, cat si
estetic si cultural. Se spune ca oul alb este vindecat prin decorare.

Se pierde legenda oualor
colorate si decorate apoi, pentru ca li se atribuie o valoare crestina
care considera mai importanta daruirea acestora decat modul in care au
fost decorate. Gestul daruirii oualor rosii a fost
deschis in Evanghelia dupa Luca. Din unele legende se constata ca ouale
rosii reprezinta pietrele cu care a fost lovit Iisus.

incondeierea oualor

Inca din a doua zi a Saptamanii Mari, dar mai ales joia, vinerea si sambata, se incepe vopsitul oualor.
In trecut, primavara se sarbatorea Anul Nou si, odata cu renasterea
naturii, isi facea loc si simbolul oului primordial, ocazie cu care se
inroseau oua.

Unele oua care erau sfintite in noaptea
de Inviere, daca nu erau date rudelor, se pastrau langa icoane pana in
anul urmator, de Paste.

popescu radu

Sus In jos

Mesaj Scris de Aragorn la data de Lun Apr 18, 2011 9:47 am

buna seara Sorina [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Aragorn

Avertismente :  Mesaje : 13625

http://spiruharet-mv.forumulmeu.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de popescu radu la data de Lun Apr 18, 2011 9:47 am

seara buna! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

popescu radu

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_sorina la data de Lun Apr 18, 2011 10:41 am

Aragorn a scris:buna seara Sorina [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Buna, Vali! O seara frumoasa! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

vlad_sorina

Avertismente :  Mesaje : 340

Sus In jos

Mesaj Scris de popescu radu la data de Lun Apr 18, 2011 11:08 am

popescu radu

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 12:01 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 43 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24 ... 43  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Posteaza un subiect nou   Acest subiect este blocat, nu se pot edita mesaje sau crea raspunsuri

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum