Lumea prin ochii nostri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

New Lumea prin ochii nostri

Mesaj Scris de Iulica Negoiu la data de Lun Oct 17, 2011 10:38 pm

V-ati gandit vreodata cat de mult ne poate schimba viata un sentiment?
De exemplu ura. Sunt agasata de tot spectacolul mediatic facut din drama lui Huidu. Oamenii nu mai stiu sa fie toleranti (habar n-am daca au stiut asta vreodata) si imping ura la extrem. Ura a alimentat si alimenteaza diferite forme de violenta. Ma bulverseaza doi insi care se bat pe strada, nu pot dormi noaptea daca un vecin isi bate nevasta (stau la bloc), mi se rupe sufletul daca un parinte isi pocneste copilul sau aflu asta. Ura naste violenta, iar violenta poate ajunge pana la forme extreme. Ieri seara, am luat telecomanda si butonam sa aflu ultimele stiri din tara si din lume, dar pe toate posturile era pus pe tapet accidentul teribil de circulatie in care a fost implicat S. Huidu. Schimb canalele si ajung pe Realitatea tv unde Cristian Tudor Popescu, cu ochii iesiti din orbite, venele umflate la gat, fata congestionata a avut un adevarat recital de ura si venin la adresa lui Huidu. Expresia lui "Huidu e bolnav la cap si la suflet, in general" m-a ingrozit, pentru ca vine de la un om din mass-media. Puterea ziaristilor este foarte mare, pentru ca pot manipula masele.

Teribilismul si ura, cam asta ma framanta azi.

Iulica Negoiu

Avertismente :  Mesaje : 2186

Sus In jos

New Lumea prin ochii nostri

Mesaj Scris de Iulica Negoiu la data de Joi Noi 03, 2011 12:32 am

Reflectii personale despre lume si viata

Am invatat ca fericiti sunt cei ignoranti, pentru ca stiu a-si trai clipa fara sa astepte prea mult de la viata, fara sa-si faca probleme existentiale, traind ancorati strict in realitate.

Am invatat ca trebuie sa fii crud pentru a putea supravietui. De ce ma doare vazand animale torturate si chinuite de monstri cu chip de om? Oare e neputinta de a interveni? Sunt lasa? M-a uluit si suferinta oamenilor chinuiti de propriii lor semeni. Cruzime a fost pe pamant dintotdeauna si eu inca ma mir, ca o idioata.

Am invatat ca iubirea nu exista, ci doar iluzia ei. Am depasit cu greu etapa din viata cand adormeam cu cartile lui Balzac in mana si visam la cai verzi pe pereti. Culorile realitatii in care pasii mi s-au afundat iremediabil nu sunt pastelate, ci stridente, iar ochii ma dor si-mi lacrimeaza. Doar ochii sunt de vina, pt ca i-am protejat ani de zile cu ochelari roz mintindu-ma ca asa e viata.

Am invatat ca pot descoperi cruzimea umana la orice pas, sub orice forma: indiferenta, egoism...

Am invatat ca oamenii se vad total diferit de modul in care sunt in realitate. Perceptiile despre propria noastra persoana sunt intotdeauna la superlativ, ca o lege a naturii. Cand ne intoarcem privirea spre fiinta noastra, ignoram ca ne uitam prin ochelarii cu multe dioptrii. Important este sa nu fim exagerat de miopi, fara sa realizam ca avem ochelarii pe nas. Oare cati nu ignora asta?...

Am invatat ca privim oamenii raportandu-i la propria noastra personalitate. Sa spui ca iei oamenii asa cum sunt este o utopie.

Am invatat ca indiferenta oamenilor pe care-i consideri apropiati doare mult mai tare decat o rana deschisa. Ma prabusesc in mine si privesc muta spre cer cu ochi uimiti, asa cum am facut o viata, resemnata in fata proprie-mi neputinte (txlive, aici ti-am preluat expresia: nu e plagiat, doar mi-a placut si am simtit ca ma caracterizeaza-sper ca nu te superi).

Am invatat sa nu cer nimic de la viata, doar sa primesc ce ea-mi ofera, bun sau rau, fara a reprosa ceva cuiva ci doar mie insami. Nimic nu e intamplator, iar reactiile celor din jurul meu sunt numai si numai urmarea faptului ca n-am stiut sa ma strecor, ignorand sau adaptandu-ma in functie de situatie.

Iulica Negoiu

Sus In jos

New Re: Lumea prin ochii nostri

Mesaj Scris de Iulica Negoiu la data de Mier Noi 23, 2011 8:03 am

Oare daca ar mai fi trait Valeriu Sterian, ar fi cantat Mai bine mort, decat... insurat ? (clik pe text)

Un ochi rade, altul plange...

Iulica Negoiu

Sus In jos

Mesaj Scris de Iulica Negoiu la data de Joi Dec 15, 2011 1:01 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ma doare sufletul...
Sa nu uitam niciodata sa le fim prieteni copiilor nostri nu numai aratandu-le ca-i iubim, ci intelegandu-i, fara sa ne impunem cu forta punctul de vedere.

Sper din toata inima ca acest suflet curat, cu aripile frante, sa-si gaseasca pacea intr-o lume mai buna.

Iulica Negoiu

Sus In jos

Mesaj Scris de Iulica Negoiu la data de Joi Ian 26, 2012 1:43 am

Ieri seara nu mi-am putut opri lacrimile la aflarea vestii tragice ca actorul Emil Hossu a incetat din viata. A disparut un intelectual rasat, sensibil si frumos, iar lumea este mai goala.
Cand am aflat conditiile in care a trecut in nefiinta, l-am asemanat cu Molière, care s-a stins tot pe scena unui teatru, in timp ce juca in piesa "Bolnavul inchipuit".
In memoria acestui mare om, voi trece in revista cateva date din viata lui.

2012 - A încetat din viaţă, pe scena Teatrului Nottara din Bucureşti, actorul Emil Hossu (n. 24 noiembrie 1941, Ocna Sibiului). Filmografie:
Fetele Marinarului (2009)- Juan
Chiquititas (2007)
Une mère comme on n'en fait plus (1997)
Punctul zero (1996)
Straniul paradis (1995)
Cel mai iubit dintre pamânteni (1993)
Liceenii în alertă (1993)
Oglinda (1993)
Balanța (1992)
Harababura (1990)
Un Studio în căutarea unei vedete (1988)
Să-ți vorbesc despre mine (1987)
Cale liberă (1986)
Totul se plătește (1986)
Noi, cei din linia întâi (1985) - Soldatul Munteanu
Secretul lui Nemesis (1985) - Ziaristul Victor Mirea - zis Balaurul
Vara sentimentală (1985)
Eroii n-au vârstă (1984)
Secretul lui Bachus (1984) - Ziaristul Victor Mirea - zis Balaurul
Sosesc păsările călătoare (1984)
Convoiul (1981)
Iată femeia pe care o iubesc (1981)
Bună seara, Irina (1980)
La răscrucea marilor furtuni (1980)
Jachetele galbene (1979) - Valeriu, regizorul filmului
Avaria (1978) - Duca, proiectant
Muntele alb (1978) - Mihai Preda, inginer geolog
Totul pentru fotbal (1978) - Dobre, fotbalist
Iarna bobocilor (1977) - Doctorul Ovidiu Ghiculescu
Pentru patrie (1977)- Ion Ciuca
Regăsirea (1977) - Dinu
Accident (1976) - Locotenent Nistor
Toamna bobocilor (1975) - Doctorul Ovidiu Ghiculescu
Aventurile lui Babușcă (1973) - Locotenent Marinică
Decolarea (1971) - Paul Bentu, pilot Aviasan
Cântecele mării (1970) - Pavel
Simpaticul domn R (1969) - Mihai, ofițer de Securitate
La datorie (1968)
Cerul începe la etajul III (1967) - Tony, subofițer german

A fost alaturi de romanii iesiti in strada, nemultumiti de incalcarea drepturilor fundamentale.

Incepand de ieri seara, pamantul este mai gol, iar cerul s-a imbogatit cu o stea. Dumnezeu sa-l aiba in paza!

Iulica Negoiu

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 9:48 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum