Prietenia,bucuria sufletelor!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Autorul acestui mesaj a fost eliminat din forum. - Afisati mesajul

Re: Prietenia,bucuria sufletelor!

Mesaj Scris de lumier la data de Dum Oct 21, 2012 2:45 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

lumier

Avertismente :  Mesaje : 93

Sus In jos

Mesaj Scris de Iulica Negoiu la data de Dum Oct 21, 2012 12:09 pm

Prietenia nu are pentru mine alte conotatii ci doar sensul unic si pur, identificat cu omul sincer care, fie se afla in fata mea, privindu-ma in ochi, fie posteaza din spatele unui nick. In lumea virtuala, cu mult mai mult decat in cea in care oamenii se vad zilnic (evit intentionat termenul "lume reala"), ajungem sa ne cunoastem foarte bine in timp nu numai dupa modul in care postam, dupa ideile transmise, ci dupa toate elementele care, vrem-nu vrem, ne definesc.
In viata functioneaza efectul - bumerang, noi fiind capabili sa atragem ceea ce ni se intampla; chiar si oamenii din jurul nostru sunt atrasi prin intermediul acestui efect: esti sincer si dai valoare omului cu care interactionezi = cu sinceritate te va rasplati si va pretui prietenia ta; emiti energie pozitiva spre receptor = energia pozitiva se va intoarce la tine multiplicata, sub forma de prietenie; oamenii simt ca lumea virtuala nu este pentru tine un teatru = vor pune pret pe cuvantul tau, pentru ca vor sti ca nu joci un rol si te vor trata cu prietenie, nu cu aplauze care se pierd in neant.
Pentru ca am postat in cafenea, pot spune ca este locul care ne-a unit, iar joaca noastra de oameni mari este modul in care pana si copiii isi fac prieteni. Aici avem ocazia sa retraim perioada aceea a vietii in care nu cunosteam ura celor din jur, nu stiam ca unii se asteapta sa fim asa cum ei isi imagineaza, ci credeam ca oamenii se iau pe ei insisi asa cum sunt.
Nu stiti cat sunt de bogata sufleteste!
De ce?
Pentru ca am descoperit, alaturi de voi, ca prietenia virtuala exista, ca este un liant care ne uneste si ca barierele pot fi sparte prin intalniri reale cu oameni minunati. Am cunoscut suflete, v-am vazut lumina din privire ce izvora din inima si mi-am dat seama ca prietenia are o singura definitie, fara alte conotatii, fara diferenta intre real sau virtual.

Prietenilor mei, cu drag,
Iulica.

P.S. Unde esti, Denyels? Te asteptam cu drag sa revii alaturi de noi.
Da-ne, macar, un semn cat de mic sa stim ca esti bine, chiar daca te doare sufletul. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Iulica Negoiu

Avertismente :  Mesaje : 2186

Sus In jos

Mesaj Scris de Iulica Negoiu la data de Lun Oct 22, 2012 2:06 am

Da, Flory, unii sunt dezamagiti de oamenii pe care i-au considerat prieteni, pentru ca au investit suflet si au constatat ca au fost tratati in joaca, iar ceilalti sunt dezamagiti cand nu toti oamenii sunt asa cum se asteptau ei sa fie (prieteni pentru ei insisi). Pot sa spun ca, chiar daca am destui ani, inca sunt uluita de relatiile interumane.
In lumea virtuala, ca si in lumea reala, posesivitatea duce la ura, iar un om dominat de un asemenea sentiment face ravagii in jurul sau, de multe ori chiar fara sa-si dea seama.
Sa relationam amiabil unii cu altii, sa ne respectam si sa ne iubim (precizare absolut importanta, pentru a nu genera interpretari: nu fac referire la dragostea aceea cu transpiratii [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]), pentru ca viata e scurta.

Iulica Negoiu

Sus In jos

Mesaj Scris de Iulica Negoiu la data de Mier Oct 24, 2012 3:31 am

Iulica Negoiu

Sus In jos

Mesaj Scris de lumier la data de Joi Oct 25, 2012 12:07 pm

lumier

Sus In jos

Mesaj Scris de grejdinoiu marian la data de Joi Oct 25, 2012 12:21 pm

Prietenia este orhideea sufletului.
Prietenia este un blând angajament al inimii.
Prietenia este firul de aur care leagă inima întregii lumi.
Prietenia este încercarea prin care se măsoară un om.
Prietenia este închisoarea sufletului de bună voie în trup străin.
Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri; o inimă în două suflete.
Prietenia este... tipul de dragoste pe care ne închipuim că o trăiesc îngerii.
Prietenia este în primul rând pacea reciprocă şi zborul spiritelor pe deasupra amănuntelor vulgare.

grejdinoiu marian

Avertismente :  Mesaje : 106

Sus In jos

Mesaj Scris de snowflake la data de Mier Noi 07, 2012 1:27 am

dragilor, multi confunda prietenia .
din punctul meu de vedere, a fi prieten cu cineva este ceva profund, implica sentimente si nu se clatina la cea mai mica neintelegere,
eu prefer sa spun ca am multe cunostinte si numai 3 prietene ( colega de banca din liceu, colega si prietena buna din facultate si o fosta vecina). pentru ele as face orice, cu punct de limita familia restransa, nici eu , nici ele nu mi-ar cere sa sacrific familia , dar avem o prietenie frumoasa si stiu ca ma pot baza oricand pe ele si reciproc.

snowflake

Avertismente :  Mesaje : 4863

Sus In jos

Mesaj Scris de lumier la data de Mar Noi 13, 2012 6:42 am

snowflake a scris:dragilor, multi confunda prietenia .
din punctul meu de vedere, a fi prieten cu cineva este ceva profund, implica sentimente si nu se clatina la cea mai mica neintelegere,
eu prefer sa spun ca am multe cunostinte si numai 3 prietene ( colega de banca din liceu, colega si prietena buna din facultate si o fosta vecina). pentru ele as face orice, cu punct de limita familia restransa, nici eu , nici ele nu mi-ar cere sa sacrific familia , dar avem o prietenie frumoasa si stiu ca ma pot baza oricand pe ele si reciproc.

foarte bine spui...cunostinte avem multe insa prieteni adevarati foarte putini...cel mai bine ne dam seama de asta atunci cand trecem prin momente dificile fie ele de necaz sau bucurie...

lumier

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 7:52 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum