Oarece mici-mari probleme

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Oarece mici-mari probleme

Mesaj Scris de freemind la data de Joi Sept 30, 2010 9:58 am

De la freemind:am studiat psihologia 2007-2009,am promovat examenul de licenta din 2009.In perioada scolarizarii,au fost afisate doua hotarari judecatoresti prin care U.S.H. era indrituita sa isi desfasoare activitatea specifica legal.Tara asta a fost impartita in pro si contra ...am primit critici ca:suntem slabi{normal:noi nu am dat spaga pentru promovare ca unii de la "stat" care in loc sa fie solidari cu noi ca studenti sau fosti studenti,ne critica peste tot!}Ei nu stiu ca scoala de la Bologna este un program flexibil,in care primul an este hotarator si nu stiu ca ,cei mai multi dintre noi,nu prea o sa avem ce sa facem cu "diploma"pentru ca in domeniu terapeutic trebuie sa indeplinesti anumite conditii,sa platesti circa 2000 euro pentru fiecare specializare echivalent "master" la A.P.R.Aceste nereguli se pot rezolva pe mai multe cai:1.o lege nu poate avea caracter retroactiv(la data sustinerii examenului de licenta U.S.H.activa in urma unei hotarari judecatoresti);2.statul sa inapoieze U.S.H.impozitul dat de catre universitate pe anii respectivi cu DAE aplicata persoanelor fizice,universitatea sa restituie studentilor care accepta sumele cu aceeasi dobanda(eu platesc si acum echipamentul de logistica pe care l-am luat);3.U.S.H.sa ne apere si sa actioneze in instanta statul la CEDO pentru discriminarea studentilor care raman si cu banii dati si cu sufletul in rai.Imi este ciuda pe cei care ne jignesc pentru ca nu m-am nascut invatat ca ei,pentru ca respect orice persoana care(prin efortul parintilor sau personal}doreste sa-si ridice nivelul de educatie-indiferent de forma de invatamant!Daca vor sa ne ajute-in afara celor 5 probe-sa dam examenul de licenta pe BB,cel putin intr-un loc sa nu depindem de atotputernicii cenzori,sa ne dea timp de pregatire si o hotarare prin care sa avem dreptul la concediu de studii(eu l-am irosit la licenta si pe cel de odihna pentru septembrie anul curent)...Pentru conformitate,cu respect,Voicu Lucian Nicolae.

freemind

Avertismente :  Mesaje : 1

Sus In jos

Re: Oarece mici-mari probleme

Mesaj Scris de Angel la data de Joi Sept 30, 2010 10:28 am

freemind a scris:De la freemind:am studiat psihologia 2007-2009,am promovat examenul de licenta din 2009.In perioada scolarizarii,au fost afisate doua hotarari judecatoresti prin care U.S.H. era indrituita sa isi desfasoare activitatea specifica legal.Tara asta a fost impartita in pro si contra ...am primit critici ca:suntem slabi{normal:noi nu am dat spaga pentru promovare ca unii de la "stat" care in loc sa fie solidari cu noi ca studenti sau fosti studenti,ne critica peste tot!}Ei nu stiu ca scoala de la Bologna este un program flexibil,in care primul an este hotarator si nu stiu ca ,cei mai multi dintre noi,nu prea o sa avem ce sa facem cu "diploma"pentru ca in domeniu terapeutic trebuie sa indeplinesti anumite conditii,sa platesti circa 2000 euro pentru fiecare specializare echivalent "master" la A.P.R.Aceste nereguli se pot rezolva pe mai multe cai:1.o lege nu poate avea caracter retroactiv(la data sustinerii examenului de licenta U.S.H.activa in urma unei hotarari judecatoresti);2.statul sa inapoieze U.S.H.impozitul dat de catre universitate pe anii respectivi cu DAE aplicata persoanelor fizice,universitatea sa restituie studentilor care accepta sumele cu aceeasi dobanda(eu platesc si acum echipamentul de logistica pe care l-am luat);3.U.S.H.sa ne apere si sa actioneze in instanta statul la CEDO pentru discriminarea studentilor care raman si cu banii dati si cu sufletul in rai.Imi este ciuda pe cei care ne jignesc pentru ca nu m-am nascut invatat ca ei,pentru ca respect orice persoana care(prin efortul parintilor sau personal}doreste sa-si ridice nivelul de educatie-indiferent de forma de invatamant!Daca vor sa ne ajute-in afara celor 5 probe-sa dam examenul de licenta pe BB,cel putin intr-un loc sa nu depindem de atotputernicii cenzori,sa ne dea timp de pregatire si o hotarare prin care sa avem dreptul la concediu de studii(eu l-am irosit la licenta si pe cel de odihna pentru septembrie anul curent)...Pentru conformitate,cu respect,Voicu Lucian Nicolae.

Buna seara, freemind..sau Lucian! Bine ai venit! ....probabil ca ai vrut sa spui ca ai urmat cursurile facultatii de psihologie in perioada 2006-2009.....iti inteleg perfect supararea....si eu am colegi si prieteni care se afla in situatia ta....iar unii dintre ei au parcurs si un an de master cu rezultate mai mult decat bune....din punctul meu de vedere (daca te ajuta cumva) ai dreptate, nicio lege nu actioneaza retroactiv cu exceptia legii penale mai favorabile, iar USH are partea ei de vina, insa nu poate actiona statul la CEDO intrucat nu au fost epuizate toate caile de atac in Romania....si chiar o astfel de actiune este de durata (circa 5-6 ani) lucru care pentru multi dintre licentiati ar fi prea mult....sa speram ca totusi se va gasi o cale de mijloc favorabila pentru toti absolventii USH care nu au nicio vina in afara, poate, de vina ca au vrut sa se perfectioneze si sa isi ridice nivelul de educatie...Iti multumim pentru interventie si te asiguram ca suntem alaturi de toti cei care au fost, sunt si vor fi studenti USH.

Cu stima,
Angi - licentiat USH 2009

Angel

Avertismente :  Mesaje : 6497

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum