Votati Legea Apei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Votati Legea Apei

Mesaj Scris de costy la data de Mar Oct 30, 2012 4:59 am

In mediul online se desfasoara o puternica campanie pentru sustinerea initiativei de introducere a continutului de nitrati pe etichetele tuturor apelor comercializate în Romania.
Aceasta campanie sociala vine ca urmare a permisivitati legislatiei romanesti in acest domeniu. In Romania limita maxima admisa pentru nitrati este de 50 mg/L pe cand, pentru copii si bebelusi pediatrii recomanda maxim 10 mg/L. Atunci cand aceste limite nu sunt respectate, nitratii îngerati se pot transforma în nitriti, mult mai periculosi, care pot cauza printre altele, probleme gastrice, iritatii, diaree sau in unele cazuri chiar moartea bebelusului.

Este nevoie de 100.000 de semnaturi pentru ca Legea Apei sa mearga in Parlament, din care s-au strans pana acum 63.000

Pentru ca imi pasa de sanatatea micutului meu dar si a familiei mele, eu am ales sa sprijin aceasta campanie. Vreau sa stiu ce contine apa pe care o beau, indiferent de marca, vreau sa fiu informat!
Ma adresez in principal parintilor care sunt preocupati de alimentatia micutilor, dar si celor care vor sa sprijine aceasta campanie.
Votati Legea Apei!

costy

Avertismente :  Mesaje : 1

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum