Borsuri, supe, ciorbe ...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Borsuri, supe, ciorbe ...

Mesaj Scris de Aragorn la data de Lun Noi 15, 2010 5:21 am

Bors de fasole boabe

Ingrediente:
2 cepe
1 morcov
fasole
1 ardei gras
3 rosii
patrunjel
fidea

Preparare:
Fasolea se pune la fiert impreuna cu o ceapa taiata, ardeiul gras si morcovul dat prin razatoare. Dupa ce a fiert fasolea se adauga rosiile taiate marunt. Se lasa sa fiarba. Apoi se adauga fideaua si borsul mai la final. Daca aveti bors facut in casa e super.
Se pune o tigaie pe foc, se adauga o ceapa si se caleste un pic apoi se adauga o rosie si se lasa cateva minute sa capete savoare. In final se aduga peste bors si se mai da un clocot. Se adauga patrunjelul.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aragorn

Avertismente :  Mesaje : 13625

http://spiruharet-mv.forumulmeu.ro

Sus In jos

Re: Borsuri, supe, ciorbe ...

Mesaj Scris de snowflake la data de Lun Noi 15, 2010 9:08 am

interesant, sunt fan fasole, dar cu bors nu , parintii mei adauga in farfurie(la supa de fasole), o lingura, doua, o fiertura de zarzare verzi.eu la reteta de mai sus, inlocuiesc fasolea boabe cu cea pastai.nu ma pot obijnui sa adaug bors in supa, am incercat .
imi place mult supa de fasole cu zeama de varza, dar separate...si daca mai gasesc o costita afumata eeeeh! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
snowflake

Avertismente :  Mesaje : 4863

Sus In jos

Mesaj Scris de Aragorn la data de Lun Noi 15, 2010 9:16 am

snowflake a scris:interesant, sunt fan fasole, dar cu bors nu , parintii mei adauga in farfurie(la supa de fasole), o lingura, doua, o fiertura de zarzare verzi.eu la reteta de mai sus, inlocuiesc fasolea boabe cu cea pastai.nu ma pot obijnui sa adaug bors in supa, am incercat .
imi place mult supa de fasole cu zeama de varza, dar separate...si daca mai gasesc o costita afumata eeeeh! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In loc de bors o poti acri cu zeama de varza si .....dai cu caciula-n nori
Aragorn

Avertismente :  Mesaje : 13625

http://spiruharet-mv.forumulmeu.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum